SDH Kostelec nad Labem

aneb stránky ze života Kosteleckých "dobráků"

 

Kontakt:

JPO III
číslo jednotky   216116

volací znaky
HME760     CAS20
HME761     CAS32
HME764     DA Iveco
HME765     velitel

velitel JSDH: 603 782 382
email: sdh-knl@seznam.cz

Zásahová vozidla

CAS20 - Scania
CAS32 - T148
DA Iveco Daily

Speciální stroje
a nářadí

Nafukovací člun
Radiostanice Motorola
Plovoucí čerpadlo
Kalové čerpadlo
Elektrocentrály
Termokamera
Defibrilátor
Dýchací přístroje
Speciální proudnice
Motorové pily
Přetlakový ventilátor
Variabilka
Svítilny

Ochranné pomůcky

Zásahový oblek
Ochranná přilba
Zásahová obuv
Hasičské rukavice
Nepromokavá bunda
Opasek
Zdravotnický batoh
Lékárnička

Technika


zásahová vozidla

CAS 20 - Scania

Cisternová automobilová stříkačka s výkonem čerpadla 2 000 l/min. na podvozku Scania P 440 B4×4HZ

Podvozek řady XT má stálý pohon všech kol, nápravy jsou odpruženy listovými pružinami. Brzdy jsou bubnové, se zpomalením pomáhá retardér R3500, který brzdí přímo výstupní hřídel převodovky. Ta je automatizovaná, dvanáctistupňová GRS905R, se systémem Opticruise. Spojka je ovládána automaticky. O pohon se stará řadový šestiválec DC13 153 o výkonu 324 kW. Agregát o objemu 12,7 dm? splňuje emisní normu Euro5. Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace. Spuštění, přepínání a vypnutí tónů je pro strojníka řešeno tlačítkem houkačky a je umožněno i samostatným tlačítkem v dosahu sedadla velitele.

Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepením. Vybavení nástavby se skládá z motorové pily, rozbrušovací pily, elektrocentrály, přetlakového ventilátoru, kalového čerpadla, zařízení pro rychlý zásah, kombinovaného vyprošťovacího nástroje, hadic a spousty dalšími drobných technických prostředků pro rychlé provedení zásahu.

Přední část Scanie je v prostoru rámu podvozku vybavena elektrickým lanovým navijákem s tažnou sílou ve vodorovné rovině 5,7 kN. Lanový naviják je vybaven šnekovou převodovkou a jištěním proti přetížení a nepromokavým obalem. Vedle navijáku najdeme dálkově ovládanou lafetovou proudnici, délka účinného dostřiku plným proudem je 30 metrů. Čerpací zařízení o jmenovitém výkonu 2000 litrů za minutu při tlaku 10 barů umožňuje použití i vysokotlakého provozu - tedy 40 barů, popřípadě kombinaci.

Scania je v prostoru mezi kabinou a účelovou nástavbou vybavena pneumaticky vysouvaným osvětlovacím stožárem o výšce 5 metrů od země osazeným LED světlomety. Osvětlovací stožár je vybaven funkcí samočinného složení do přepravní polohy a to i po uvolnění parkovací brzdy. Z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů byla na vozidle zvolena zářivě červená barva v odstínu RAL 3024.

Technická data

Typ CAS 20/4000/240 S2R
Délka 8 560 mm
Šířka 2 550 mm
Výška 3 150 mm
Počet náprav 2
Výko nmotoru 324 kW
Obsah válců 12 743 cm3
Počet míst k sezení 6
Maximální rychlost 110 km/h
Celková hmotnost 18 000 kg
Užitečná hmotnost 12 430 kg
Nádrž na vodu 4 000 l
Nádrž na pěnu 240 l

CAS 32 - T148

Cisternová automobilová stříkačka s výkonem čerpadla 3 200 l/min. na podvozku Tatra 148

Vzhledem k velkému objemu nádrže s vodou, výkonnému čerpadlu a jízdním vlastnostem, je vozidlo využíváno zejména pro doplňování zásahových vozidel v těžko dostupném terénu a v místech s nedostatkem vody.

Vozidlo jsme získali převodem od armády. Svépomocně jsme provedli kompletní přestříkání do hasičských barev, upravili prostor nádrže na vodu, vytvořili další schránky na uložení vybavení, zabudovali uchycení pro dýchací přístroje do sedadel posádky. Vzadu upravili prostor pro uložení hasících přístrojů a dalšího materiálu. Vozidlo obsahuje mimo jiné následující vybavení: dýchací přístroje DRAEGER, hadice, savice a proudnice, hasicí přístroje, ženijní nářadí, vozidlovou radiostanici Motorola.

Technická data

Typ T-148
Délka 8 670 mm
Šířka 2 500 mm
Výška 2 750 mm
Rozvor 4 000 mm
Úhel nájezdu vpředu 35°
Úhel nájezdu vzadu 19°
Počet míst 1+2
Maximální rychlost 72 km/h
Celková hmotnost 18 530 kg
Pohotovostní hmotnost 11 210 kg
Podvozek T 148 PP5
Výkon motoru při 2 000 ot/min 157 kW
Průměrná spotřeba 38 l / 100km
Nádrž na vodu 7 000 l
Jmenovitý průtok čerpadla 3 200 l/min
Jmenovitý tlak 0,8 MPaDA Iveco Daily

Automobil pro přepravu požárního družstva a dalšího potřebného vybavení a nářadí.

Dopravní automobil Iveco s kabinou řidiče pro tři osoby a samostatné skříňové karoserie, kde jsou v přední části dvě řady sedadel pro dalších 6 členů posádky. Účelová karoserie je vybavena výstražným a rozhlasovým zařízením. Vzadu za sedadly pro posdáku je prostor upraven pro uložení technických prostředků a příslušenství včetně elektrocentrály, motorové pily, prudového čerpadla a dalšího ženijního a polního vybavení.

Technická data

Typ DA Iveco Daily
Délka 6 000 mm
Šířka 2 000 mm
Výška 2 210 mm
Pohotovostní hmotnost 3 500 kg
Počet míst 1 + 8
Největší přípustná hmotnost vozidla 3 500 kg
Největší přípustná hmotnost soupravy 4 250 kg
Maximální rychlost 120 km/hod
Průměrná spotřeba 15 l/ 100 km


speciální stroje nářadí

Nafukovací člun


Nafukovací člun s lodním moterm Mercury 25 kW.
Posádka až 6 osob, objem nádrže 25 l.
Převážíme jej na přívěsném vozíku Agados.


Radiostanice MOTOROLA


Čtyřkanálová osobní radiostanice CP040 byla zkonstruována především pro použití v malých a středních firmách, zemědělství, bezpečnostních službách, lehkém průmyslu a sektoru služeb. Vyžaduje jen minimální zaškolení a členům týmu umožňuje zůstat v kontaktu, aniž by je rozptylovala složitými funkcemi.

Vozidlová radiostanice GM 360 se snadno ovládá díky jednoduchému jednoznakovému displeji, má až deset kanálů a dvě neprogramovatelná tlačítka, která nabízejí až čtyři funkce na jedno stisknutí.


Plovoucí čerpadlo FROGGY


Froggy je motorové plovoucí čerpadlo, samonasávací, odstředivé, přenosné. Používá se na odčerpávání zatopených prostor a plnění cisteren.
Motorové proudové čerpadlo HERON EPH 80


Robustní kalové čerpadlo se zesílenou konstrukcí a výkonným motorem (6,5HP) určené pro nasazení při odčerpávání znečištěné vody z výkopů, jímek, prostor zatopených při záplavách apod. Uspokojí nejvyšší požadavky běžných uživatelů i profesionálů. Umožňuje čerpání čisté i kalné vody s obsahem pevných částic do průměru 25mm.Elektrocentrály HERON, ENDRESS


Benzínové elektrocentrály slouží jako nezávislý zdroj elektrické energie všude tam, kde se jí z nejrůznějších důvodů nedostává. Snadné přenášení.
Heron disponuje regulací výstupního napětí systémem AVR, který chrání elektrospotřebiče před poškozením.
Termokamera Reveal FirePRONejvyspělejší ruční termovizní kamera od společnosti Seek Thermal. Její předností je vysoká odolnost a jednoduchost ovládání pro uživatele.
Reveal FirePRO kombinuje vysoce-výkonný termální senzor s rozlíšením 320×240 s intuitivním softwarem. Všechny tyto funkce pomáhají hasičům bojovat s ohněm efektivněji a rychleji.

Defibrilátor PhilipsDefibrilátor PHILIPS je jednoduchý a spolehlivý přístroj určený pro první pomoc při defibrilaci srdce uvnitř budov i v terénu. Tento defibrilátor je moderní bifázický přístroj se šetrným výbojem s energií 150 až 200 J pro laické použití i pro zdravotníky a je možné nastavit pro resuscitaci dětí do 25 kg tělesné hmotnosti pomocí speciálního dětského klíče.
Vyznačuje se možností okamžitého použití díky trvale připojeným elektrodám. Stačí přístroj zapnout jedním tlačítkem, přiložit elektrody na vyznačená místa na těle postižené osoby. Přístroj sám provede analýzu stavu práce srdce a při zjištěné defibrilaci vydá hlasový povel k defibrilaci, kterou zachránce provede stisknutím tlačítka. Současně s defibrilací probíhá srdeční masáž popřípadě i dýchání z úst do úst, jejímuž správnému provedení napomáhá zabudovaný zvukový metronom.


Dýchací přístroj SATURN S7-99


Autonomní podtlakový izolační přístroj pro práci v nedýchatelném prostředí. Přístroj je vybaven jednostupňovou plicní automatikou s přídavnou dodávkou vzduchu
(by-passem). Jednoduchá, ale odolná konstrukce zaručuje bezpečnou ochranu uživatele při minimálních nákladech


Přetlakový dýchací přístroj Draeger PSS4000Vzduchový přetlakový autonomní dýchací přístroj s otevřeným dýchacím okruhem, nezávislým na okolní atmosféře. Vzduch je dodáván z vyměnitelné tlakové láhve, umístěné ve venkovní zádové části.
V setu jej máme také maskou pro uchycená kandahárem FPS 7730.

Proudnice Viper Attack "D" a Tajfun Profi "C"


Tyto proudnice jsou určené ke stříkání vodou plným nebo sprchovým proudem, zejména k hašení prachových a lehce rozvířitelných látek.
Zvlášť výhodné použití proudnic je na zauhlovacích trasách v energetice, uhelných kotelnách, zemědělských objektech a při hašení lesních požárů. Při hašení bytových požárů umožňují proudnice použití rozprášené mlhy, což umožňuje maximální hasební účinek při minimální spotřebě vody, čímž se minimalizují následné škody během zásahu.


Motorové pily DOLMAR, HUSQVARNA

Robustní a spolehlivé motorové pila pro záchranáře i pro soukromé nebo firemní použití. Velice výkonné, aby se vypořádaly s velkými kmeny a dostatečně přizpůsobivá pro snadné zacházení. Nízká úroveň vibrací. Nízká úroveň hluku a dobré ergonomické řešení.


Přetlakový ventilátor PH VP-450Kompaktní, přenosný a lehce ovladatelný přetlakový ventilátor je určen k rychlému odvětrání zakouřených prostorů při požáru přetlakovým způsobem - pozitivní ventilací. Jeho použití usnadňuje provedení zásahu v hustě zakouřených budovách a snižuje koncentraci škodlivých a výbušných plynů.
Přetlakovy ventilátor pracuje na principu vytváření pozitivního tlaku v budovách mechanickým způsobem s použitím rotoru-turbíny, která vyrábí silný a směrový vzduchový proud sloužící pro ventilaci prostoru.
Je určeny k boji proti dýmu, plynům, vysokým teplotám a k vysoušení.

Variabilní ruční vyprošťovací nástroj VRVN1


Mezi hasiči známá pod pojem "VARIABILKA". Slouží k vyprošťovacím pracem a skládá se ze dvou částí. Víceúčelové hlavice a páky s otvírákem a sekáčem. Víceúčelová hlavice má bodec na vytváření děr, rozbíjení skel a trhání různých tenkých materiálů. Páka s otvírákem a sekáčem slouží k otevírání střech, nebo odkrajování kusů plechu. Sekáčem ve spojení se zbytkem variabilky můžeme odsekat šrouby, nebo nýty. Obě části se dají spojit a udělat tak zajišťovací klín pod práh havarovaného vozidla. Kombinací využití tohoto nástroje je mnoho - proto také název Variabilní.Svítilna Streamlight Survivor


Extrémně odolná přenosná svítilna pro hasiče a záchranáře s certifikací do výbušného prostředí ATEX Zóna 0.Je vybavena nízkoprofilovým designem hlavy svítilny, díky kterému svítilna nepřekáží dalším zařízením a vybavení důležitých při hasičském zákroku.
Svítilna je napájena 4xAA alkalickými bateriemi. Umožňuje přizpůsobit světelný paprsek bez toho, aby se změnil světelný výkon svítilny.

Svítilna Peli 3315


Nabíjecí LED svítilna pro hasiče, určená pro použití ve výbušném prostředí.
Vhodná pro uchycení na přilby.

ochranné pomůcky

Zásahový oblek Trigoma HYRAXOchranný oděv poskytuje ochranu trupu, krku, paží až po zápěstí a nohou ke kotníkům. Používá se jako ochrana proti teplu a plameni při zásahových činnostech hasičů.
Ochranný oděv je tvořen dvoudílným oděvem, skládajícím se z kabátu a kalhot do pasu se zvýšeným pasem.
Vynikající mechanické vlastnosti tkaniny - pevnost v tahu a oděru.
Díky střihovým prvkům v ramenech, na kolenou a zádech umožňuje pohodlné nošení a lepší pohyb při práci.
Oblek je doplňen reflexními pásky 3M, šíře 7 cm.Ochranná přilba Gallet F1Vysoce odolná přilba provedená se zaměřením na ochranu zasahujících hasičů proti ohni, nárazu, propíchnutí, dýmu a agresivním chemikáliím.
Určena pro ochranu při hašení požárů v budovách, tunelech a jiných prostorech, splňuje rostoucí požadavky pro všechny městské a průmyslové zásahy.
Pohodlné rychloupínání pro masku a další adaptéry pro příslušenství. Výborný ochranný prostředek v kritických situacích.
Odpovídá moderním požadavkům hasičů z celého světa.Zásahová obuv


Jsou vyrobeny z hovězinové usně s hydrofobní úpravou, špice je vybavena ocelovou tužinkou s polyuretanovou ochranou.
Protiskluzná a antistatická podešev je celoplošně vyztužená ocelovou planžetou zabraňující průrazu. Hasičské boty mají šněrování řešeno jako rychloupínací zip bez krytí.
Nehořlavé, nepřenášejí teplo a nevedou elektrický proud, odolávají teplotě do 300°C, jsou antistatické, oleji a benzinuvzdorné.


Rukavice

Trigoma Ondra čtyřvrstvé celotextilní zásahové rukavice. Nehořlavá tkanina, vysoce prodyšná a věděodolná membránou zabraňuje průniku krve a bakterií. Kombinace technického Kevlaru a Nomexu, která zvyšuje odolnost proti teplu a řežu. Výztuhy kloubů, které zvyšují ochranu proti mechanickým rizikům.

Holík Penelope plus pro zásahy technického charakteru v nejnáročnějších situacích. Kožená a elastická výtuha, vysoká odolnost vůči prořezu, oděru, delší životnost.


Bunda OxfordVýstražná bunda s vysokou viditelnostím reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti za nepříznivého počasí.
Zateplená, odolná proti vodě a větru. Kapuce v límci, rukávy a spodní díl zakončeny tmavě modrým materiálem.
Venkovní kapsa na mobil. Možnost utažení v dolní části bundy.
Opasek AP1/1

Pracovní, polohovací hasičský pás s karabinou.Batoh se zdravotnickou výbavou


Batoh s rozšířenou zdravotnickou výbavou.
Obsahuje například resuscitační ambuvak, prstový pulsní oxymetr, škrtidla CAT a SWAT, popáleninovou sadu WATER JEL, sadu tvarovatelných dlah, nastavitelný krční límec, obvazový materiál, desinfekční a strilní prostředky.
Lékárnička pro požární vozy


Lékárnička odpovídá vyhlášce č. 49/2003