SDH Kostelec nad Labem

aneb stránky ze života Kosteleckých "dobráků"

 

Kontakt JSDH:

JPO III
číslo jednotky   216116

volací znaky
HME760     CAS20
HME761     CAS32
HME764     DA Iveco
HME765     velitel

velitel JSDH: 603 782 382
email: sdh-knl@seznam.cz

Důležité telefony:

tísňová linka                112
hasiči                           150
záchranná služba        155
policie                          158
městská policie            156 rok 2021
 rok 2020
 rok 2019
 rok 2018
 rok 2017
 rok 2016
 rok 2015
 rok 2014
 rok 2013
 rok 2012
 rok 2011
 rok 2010
 rok 2009
 rok 2008
 rok 2007
 rok 2006

 Návštěvní kniha

Internetová kronika


Rok 2022

18. června     setkání Kostelců - jsme na bedně

Po dvouleté pauze se opět uskutečnilo setkání Kostelců tentokrát v Červeném Kostelci. Součástí těchto setkání jsou vždy i různá sportovní klání, a to včetně soutěže mezi hasičskými družstvy. I my jsme jeli na toto setkání hlavně za účelem zúčastnit se hasičské soutěže, i když jsme vůbec netušili, jak bude soutěž probíhat.
Organizátoři z SDH Červený Kostelec se rozhodli připravit netradiční požární útok, který byl ještě navíc zkomplikovaný tím, že kromě velitele byli členové družstva připoutáni k sobě po dvojicích za ruku. Dále byl útok zpestřen i překonáváním dalších překážek a velitel musel na začátku vypít půlitr zvoleného nápoje, většinou piva.
I když pravidla vypadala opravdu složitě, nakonec jsme byli s naší účastí, ale hlavně s výsledkem velmi spokojeni. Díky úsilí všech členů družstva jsme dosáhli na 2.místo z celkového počtu 8 zúčastněných družstev. Vítězi se stalo samozřejmě místní SDH. Naše umístění na „bedně“ jsme samozřejmě oslavili a organizátoři nás odměnili i pohárem a drobnými upomínkovými předměty.
Příští rok bude setkání zde u nás v Kostelci nad Labem a my už pomalu přemýšlíme, jakou soutěž vymyslíme pro naše kamarády hasiče.

 fotogalerie

28. května     Dětský den

Po dlouhé době jsme mohli konečně uspořádat Dětský den, to znamenalo důkladně se na vše připravit, domluvit se na organizaci celé akce a zajistit v dostatečném předstihu vše potřebné. Proto také na konci května v naší hasičárně probíhaly pod odborným vedením Jardy Houdka přípravné práce a z našeho skládku vynesly ochotné ruce hasičů všechny herní díly určené pro dětské soutěže, a pak se opravovalo a natíralo, abychom vše stihli do poslední květnové soboty.
Příprava se vyplatila, a tak v sobotu 28. 5. 2022 vše zářilo jako nové a my jsme čekali na první děti, které se rozhodly společně s rodiči oslavit dětský den po „hasičsku“. Po obdržení zápisového lístku bylo připraveno pro soutěžící 10 stanovišť a z rozzářených očí dětí bylo vidět, že si to skutečně užívaly. Pro osvěžení si děti mohly vyzvednout u stánku točenou limonádu či v Kafárně zmrzlinu. A aby toho nebylo málo, na konci svého soutěžního klání si každý zapsaný účastník vybral drobnou odměnu.
A protože jsme v nedávné době obdrželi novou cisternu, bylo i na co koukat. Nové vozidlo zářilo uprostřed náměstí jako drahokam a poutalo pozornost snad všech přítomných. A že opravdu je na tomto autě co obdivovat a objevovat, to by určitě potvrdili nejen naši hasiči.
Na konec celého odpoledne jsme měli připravenou nadýchanou pěnu a čekali jsme, kolik dětí se do ní odváží vstoupit, protože celý den bylo sice slunečné, ale chladnější počasí. Ale bylo vidět, že ani rozmary počasí neodradily spoustu nadšenců pěnové nádhery a tu obláčkovou krásu si odvážlivci pořádně užili.
Všem zapsaným 220 dětem celé odpoledne rychle uteklo, stejně jako nám, a my jim všem děkujeme, že přišli s námi oslavit dětský den a přivítat naši novou cisternu Terezku. Moc děkujeme i sponzorům, bez jejichž příspěvků by příprava této akce byla mnohem komplikovanější.

 fotogalerie

16. května     CAS 20/4000/240 - S2R

Nové zásahové vozidlo jsme od firmy THT Polička převzali dne 11. dubna. Od této doby jste vozidlo už mohli vidět jezdit po Kostelci, i když stále ještě není zařazeno do výjezdu. Probíhají teprve kondiční jízdy, během nichž se strojníci seznamují s obsluhou a jízdními vlastnostmi nového auta. Nezahálejí ani ostatní hasiči, kteří se momentálně učí pracovat s moderním vybavením vozidla, aby při zásahu nezaváhali.Dne 30. dubna proběhlo oficiální předání vozidla naší jednotce. Při slavnostním předání bylo vozidlo představeno zastupitelům města, zástupcům Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a ostatním členům našeho sboru. Využili jsme přítomnosti pana starosty a místostarosty a naši novu Scanii jsme pokřtili krásným jménem - Terezka. Výběru jména jsme se samozřejmě věnovali pečlivě, snažili jsme se najít jméno krásné, s historickou spojitostí k jednotce či městu. A tak po tajném hlasování z navržených jmen vyšla jako vítězka Terezka, jméno patřící naší významné kostelecké rodačce T. Stolzové.
Při této slavnostní příležitosti bylo také předáno významné ocenění - Řád sv. Floriána - našemu nejstaršímu členovi Pavlu Adamovi za práci, kterou pro kostelecké hasiče za svůj život vykonal a stále vykonává.Nyní něco k popisu a technickému provedení naší Terezky. Cisterna je postavena na podvozku Scania P 440 B4×4HZ o rozvoru 4 550 mm. Podvozek řady XT má stálý pohon všech kol, nápravy jsou odpruženy listovými pružinami. Brzdy jsou bubnové, se zpomalením pomáhá retardér R3500, který brzdí přímo výstupní hřídel převodovky. Ta je automatizovaná, dvanáctistupňová GRS905R, se systémem Opticruise. Spojka je ovládána automaticky. O pohon se stará řadový šestiválec DC13 153 o výkonu 324 kW. Agregát o objemu 12,7 dm? splňuje emisní normu Euro5.
Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace. Spuštění, přepínání a vypnutí tónů je pro strojníka řešeno tlačítkem houkačky a je umožněno i samostatným tlačítkem v dosahu sedadla velitele.
Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepením. Vybavení nástavby se skládá z motorové pily, rozbrušovací pily, elektrocentrály, přetlakového ventilátoru, kalového čerpadla, zařízení pro rychlý zásah, kombinovaného vyprošťovacího nástroje, hadic a spousty dalšími drobných technických prostředků pro rychlé provedení zásahu.
Přední část Scanie je v prostoru rámu podvozku vybavena elektrickým lanovým navijákem s tažnou sílou ve vodorovné rovině 5,7 kN. Lanový naviják je vybaven šnekovou převodovkou a jištěním proti přetížení a nepromokavým obalem. Vedle navijáku najdeme dálkově ovládanou lafetovou proudnici, délka účinného dostřiku plným proudem je 30 metrů. Čerpací zařízení o jmenovitém výkonu 2000 litrů za minutu při tlaku 10 barů umožňuje použití i vysokotlakého provozu - tedy 40 barů, popřípadě kombinaci.
Scania je v prostoru mezi kabinou a účelovou nástavbou vybavena pneumaticky vysouvaným osvětlovacím stožárem o výšce 5 metrů od země osazeným LED světlomety. Osvětlovací stožár je vybaven funkcí samočinného složení do přepravní polohy a to i po uvolnění parkovací brzdy. Z důvodu bezpečnosti zasahujících hasičů byla na vozidle zvolena zářivě červená barva v odstínu RAL 3024.

11. května     naše hasičky ve žlutém tričku

Letos jsme opět na jeden den vyměnily svá hasičská trička za trička žlutá, procházely městem a prodávaly kvítky měsíčku lékařského.
Liga prot rakovině se sídlem v Praze pořádala tento ročník po 26. Letošní celonárodní veřejná sbírka byla zaměřena na prevenci výzkumu a léčby děložního čípku a varlat. Pro nás děvčata, to byl ročník pátý a myslím, že byl úspěšný. Prodalo se všech 350 kvítků a získaly jsme částku 10 750,- Kč, za kterou Vám chceme moc a moc poděkovat.
Jste skvělí a bez Vás, štědrých dárců, by to prostě nešlo.
Budeme se na Vás těšit i příští rok!

                           

30. dubna     Terezko, vítej u nás!!!

Slavnostní předání naší nové cisterny!
Na náměstí ji kromě členů zásahové jednotky a sboru přivítali také zástupci města, HZS Středočeského kraje a výrobce THT Polička. Už jsme jí vybrali i jméno - Terezka po operní pěvkyni Tereze Stolzové z Kostelce.

13. dubna     Požární ochrana očima dětí


S koncem roku 2021 byl vyhlášen již 48. ročník soutěže, na které spolupracujeme s místními školami a školkami. A přestože ani letos nebyla situace kvůli dobíhající vlně Covidu optimální, dětem se jako vždy podařilo nakreslit velké množství krásných obrázků.
Rozhodování proto bylo obtížné, ale nakonec jsme vybrali z každé kategorie 3 postupující. Díla jsme poslali do okresního kola a autoři dostali sladkou odměnu. Velký dík ale patří všem dětem a vyučujícím, kteří se do soutěže zapojili.


     

20. března     Matýsku ahoooj!!!

Již brzy dostaneme novou cisternu, tak jsme poslali do světa náš Trambus. K zásahům s námi jezdil přes 30 let a za mlada byl nejrychlejší v okrese.
Teď ho čeká zasloužilý odpočinek v prostorné, světlé a teplé garáži, pravidelné vyjížďky a péče zkušených automechaniků.

12. března     sbírka na pomoc Ukrajině

Počátkem březba jsme i my uspořádali sbírku na pomoc Ukrajině, ktreá byla velice úspěšná.Po několik odpolední byla otevřená hasičárna a vy jste nám přinášeli věci podle seznamu.
Celkem nám nejrůznější věci 85 lidí a naplnili jsme tak celou dodávku, kterou jsme odvezli na sběrné místo v Mratíne. Navíc jste darovali i 10 tisíc korun.

DĚKUJEME!!!

  

21. ledna     Výroční valná hromada

Rok 2021 byl dalším, který byl pro nás - stejně jako pro vás - ve znamení epidemie koronaviru.
Na námi pořádaných akcích pro veřejnost se to naštěstí tolik neprojevilo, proběhlo Rozloučení s prázdninami a také akce Chlapský den, zrušit jsme museli jen oblíbený Dětský den. Při soutěži „Požární ochrana očima dětí" tradičně bodovaly děti z Kostelce a Jiřic. Hasičky pak prodávaly kytičky v rámci celonárodní sbírky „Den proti rakovině" a na Vánoce vyráběly dárky pro seniory.
Koncem června jsme navíc sami jednu veřejnou sbírku zorganizovali - pro obce zasažené tornádem na jihu Moravy jsme za přispění mnoha obyvatel shromáždili velké množství potřebného materiálu. Po roztřídění jsme ho ve spolupráci s městem odvezli do centrálního skladu v Hodoníně.
Nezahálela ani samotná výjezdová jednotka. K zásahům vyjela pět a dvacetkrát, šestnáctkrát to byly požáry, osmkrát technická pomoc a jen jednou planý poplach. Náš největší zásah si určitě sami moc dobře pamatujete - v červenci jednotka zasahovala přes 24 hodin u požáru potravin a jídelny Na Marjánce. V říjnu nás zaměstnala i větrná smršť Ignatz.
Radost nám loni udělalo rozšíření našeho sboru - už máme 37 členů, dva z nás navíc úspěšně dokončili studium na Univerzitě dobrovolného hasiče. Změny čeká i náš vozový park - město podepsalo smlouvu na dodávku nové cisterny CAS20, kterou bychom měli dostat v březnu. A loni jsme taky získali hodnotný sponzorský dar od pana Jaroslava Šimáčka z firmy G3 plast s.r.o. - automatizovaný externí defibrilátor AED PHILIPS, který pomáhá zachránit život lidem se srdeční příhodou. To se může stát kdykoliv, kdekoliv a komukoliv. Zase jsme o kus dál v našem vybavení.
Čas jsme jako obvykle věnovali i údržbě techniky, hasičárny a přípravě - cyklická i další odborná školení, která pořádá HZS, ale proběhla kvůli koronaviru formou e-learningu. V příznivém období jsme alespoň částečně organizovali pravidelná školení jednotky sami. V prosinci jsme si třeba vyzkoušeli vyprošťování osoby z vraku automobilu.
Naše činnost by nebyla možná bez významné a dlouhodobé podpory města a sponzorů. Moc za to děkujeme.
 fotogalerie
 detaily

.: nahoru :.