SDH Kostelec nad Labem

aneb stránky ze života Kosteleckých "dobráků"

 

Kontakt JSDH:

JPO III
číslo jednotky   216116

volací znaky
HME760     CAS20
HME761     CAS32
HME764     DA Iveco
HME765     velitel

velitel JSDH: 603 782 382
email: sdh-knl@seznam.cz

Důležité telefony:

tísňová linka                112
hasiči                           150
záchranná služba        155
policie                          158
městská policie            156



 rok 2024
 rok 2023
 rok 2022
 rok 2021
 rok 2020
 rok 2019
 rok 2018
 rok 2017
 rok 2016
 rok 2015
 rok 2014
 rok 2013
 rok 2012
 rok 2011
 rok 2010
 rok 2009
 rok 2008
 rok 2007
 rok 2006

 Návštěvní kniha

Internetová kronika


Rok 2025

2. dubna     požární ochrana očima dětí

                                       

I pro letošní rok byl vyhlášen další ročník soutěže POOD (Požární ochrana očima dětí) a my jsme opět požádali paní učitelky z místních školek a ZŠ o spolupráci.
Všechny nám velmi ochotně vyšly vstříc a my jsme tak měli krásnou, ale velmi zodpovědnou povinnost. Z 73 odevzdaných obrázků vybrat postupující do okresního kola za každou kategorii.
I takto bychom rádi poděkovali všem zúčastněným dětem, ale i paním učitelkám za vstřícnost, se kterou se s námi této soutěže každoročně účastní.

                                       

březen     Zákaz pálení biologického odpadu a pravidla ohleduplného rozdělávání ohňů

Dovolujeme si vás informovat o důležitých změnách a pravidlech týkajících se požární bezpečnosti a nakládání s rostlinným odpadem. Na základě zákona o požární ochraně (č. 133/1985 Sb.) je každý povinen počínat si tak, aby nevznikl požár. V případě jeho vzniku pak musí učinit nezbytná opatření, aby omezil jeho šíření.
Přísně zakázáno je pak vypalování porostů, tedy plošné ničení trávy, křovin, rákosí apod. pomocí ohně. Zákaz platí pro všechny a za porušení hrozí tyto pokuty:

  • až 25 000 Kč pro fyzické osoby
  • až 500 000 Kč pro podnikající fyzické a právnické osoby



Důležitá změna od 1. března 2025: Zákaz pálení biologického odpadu Dále je také nově zakázáno pálit větvě, listí, shrabanou trávu a jiný rostlinný odpad. Tento materiál je třeba:
  • kompostovat
  • odkládat do hnědé popelnice
  • odvézt do sběrného dvora.
Povolené zůstává pouze spalování suchého a chemicky neznečištěného dřeva, například při táborácích.
Pálení vlhké trávy, listí nebo čerstvých větví, které produkují kouř a zápach, bylo zakázáno už dřív a nic se na tom nemění.

Zásady bezpečného rozdělávání ohně:
  • ohniště by mělo být bezpečně ohraničené, nejlépe nehořlavým materiálem např. cihlami
  • v blízkosti ohně by se neměly nacházet žádné hořlavé materiály
  • připravit bychom si měli dostatek prostředků pro případné hašení (kyblík s vodou, lopatu, písek nebo zeminu)
  • ohniště opustíme až po řádném a důkladném uhašení, ideálně ho ještě prolijeme vodou
  • pokud si nejsme jisti, zda včas dostaneme případný požár pod kontrolu, odejdeme do bezpečné vzdálenosti a ihned zavoláme na tísňovou linku 112
  • v lesích je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň mimo vyhrazená místa, a to až do vzdálenosti 50 m od okraje lesa
  • pokud se na vás vznítí oděv a nemáte dostatek vody k uhašení, neutíkejte, ale okamžitě si lehněte na zem a kutálejte se, čímž dojde ke snadnějšímu uhašení; chraňte si obličej před poraněním od ostrých předmětů na zemi
Doporučujeme nahlásit rekreační ohně (např. táboráky) předem přes web: paleni.izscr.cz. Předejde se tak zbytečnému výjezdu jednotek požární ochrany.

Děkujeme, že pravidla dodržujete. Přispíváte tak k bezpečnosti nás všech.

únor     z historie kronik hasičského sboru

Zpravidla se naše příspěvky týkají činnosti SDH, která je tzv. „vidět“. Dnes bychom vás pro zajímavost chtěli seznámit s tím, jak dlouhá je tradice psaní kronik SDH v Kostelci nad Labem.
Již se založením sboru v roce 1865 vznikly první zápisky o událostech spojených s činností hasičů.
Z kronikářských příspěvků se můžeme dozvědět leccos zajímavého nejen o hasičích, ale i o životě té doby. Můžeme být hrdi na to, jak pečlivě a krasopisně naši předchůdci vše zaznamenávali.
Bohužel i kronikářskou činnost poznamenaly události 1. a 2. světové války. V tuto dobu bylo zápisků poskrovnu. V 50. až 70. letech 20. století barvité kronikářské líčení vystřídaly jednoduché statistiky. V 80. letech došlo k oživení sboru založením „Mladých požárníků“, kteří si také pravidelně a pečlivě po 10 let vedli své kroniky. Začátkem 21. století vstoupilo do sboru větší množství nových členů, s čímž souvisí aktivnější činnost jednotky. Sled všech těchto událostí vyústil v obnovení tradice kronikářských zápisků týkajících se sboru. Ty jsou bohatě doplňovány fotografiemi a mapují tak celoroční dění u hasičů.
Přestože současná doba je spíše nakloněna sdílení informací prostřednictvím sociálních sítí, listování kronikami vždy oživí naše společná setkání.

       

leden a ohlédnutí se za loňským rokem

Výjezdová jednotka vyjela celkem ke 33 událostem. Jednalo se o 20 výjezdů k požárům, 6 technických pomocí, 5krát jsme vyjížděli na záchranu osob a ostatní události. Mezi největší události patřil požár skladového areálu v Brandýse nad Labem, požár zemědělských objektů v Sedleci u Benátek nad Jizerou, zásahy za použití defibrilátoru nebo zásah u nehody vlaku s osobním vozidlem. Podzimní povodně nás nezaskočily, monitorovali jsme situaci a byli připraveni pro případnou pomoc, které naštěstí nebylo třeba.
Abychom byli dostatečně připraveni na tyto události, pravidelně se celý rok školíme a vzděláváme. Členové jednotky se účastní školení pořádaných Hasičským záchranným sborem a Ústřední hasičskou školou Jánské Koupele. Jedná se o kurzy základů zdravotnických znalostí, nositelů dýchací techniky, obsluhy motorových pil, vůdce malého plavidla, strojníků a velitelů družstev. Kromě těchto pravidlených kurzů jsme zůčastnili i školení záchrany osob z vody nebo vyprošťování osob z havarovaných vozidel.
V loňském roce se díky rozpočtu a dotacím podařilo získat další vybavení, které nám usnadní práci při zásahu. Nově máme ve vybavení pro práci na vodě paddleboard, suchý oblek, nebo vakuovou matraci pro transport zraněných. Obměny a doplnění se dočkal i zdravotnický batoh.
A protože to bez lidí nejde, aktivně se snažíme vyhledávat nové zájemce o hasičskou práci, což se nám v poslední době daří a naše výjezdová jednotka se rozrůstá.
Radost jsme měli i z pravidelných akcí. 50. ročníku soutěže „Požární ochrana očima dětí", na které spolupracujeme s místními školami a školkami, se loni v šesti kategoriích zúčastnilo 83 dětí. V okresním kole jsme pak získali dvě umístění v nejmladší kategorii.
V květnu vybraly naše ženy téměř 14 tisíc korun v rámci celonárodní sbírky „Den proti rakovině". Na konci května se pak konala pravidelná akce „Dětský den", které se účastní mnoho dětí z Kostelce a okolí, registrovaných dětí bylo 260. Zajímavostí byl stánek s ukázkami vybavení prvorepublikových četnických stanic kamárádů z Lobkovic. V polovině června jsme uspořádali již pátý ročník „Chlapského dne", který se již také stává také tradicí. V červnu nás ještě čekalo „Setkání Kostelců", které se uskutečnilo v Kostelci u Kyjova a kamarádi hasiči připravili zajímavou netradiční soutěž. Úspěchem bylo i „Rozloučení s prázdninami" na začátku září, kam přišlo 124 dětí a podobný počet dospělých. Největší radost dělala jako vždy lanovka a projížďky na člunu.
Další naší tradicí je vyrábění vánočních dárků pro obyvatele domu s pečovatelskou službou, které jim byly předány první adventní neděli.
Naše činnost by nebyla možná bez dlouhodobé podpory sponzorů, města Kostelec nad Labem a vstřícného přístupu našeho pana starosty Josefa Chalupy, kterému patří velký dík.
Poděkování taky patří všem, kteří nás podporují.


.: nahoru :.