SDH Kostelec nad Labem

aneb stránky ze života Kosteleckých "dobráků"

 

Kontakt JSDH:

JPO III
číslo jednotky   216116

volací znaky
HME760     CAS25
HME761     CAS32
HME764     DA Iveco
HME765     velitel

velitel JSDH: 603 782 382
email: sdh-knl@seznam.cz

Důležité telefony:

tísňová linka                112
hasiči                           150
záchranná služba        155
policie                          158
městská policie            156

 rok 2021
 rok 2020
 rok 2019
 rok 2018
 rok 2017
 rok 2016
 rok 2015
 rok 2014
 rok 2013
 rok 2012
 rok 2011
 rok 2010
 rok 2009
 rok 2008
 rok 2007
 rok 2006

Internetová kronika


Rok 2014

31. prosince     RRRrrrr!!!

Vítejte v době kamenné. To se stalo ústředním motivem našeho rozloučení se s rokem 2014 a přivítání nových výzev pro roku 2015.
Po poctivé domácí přípravě jsme se od sedmé večerní scházeli v naší hasičské jeskyni a maskovali se do dobových kostýmů. Čas do půlnoci jsme vyplnili zábavnými soutěžemi, kde každý mohl předvést svůj um a inteligenci například v pantomimě, kde jsme krom známých celebrit a povolání se snažili vystihnout i některé jedince z našich řad.
Uteklo to rychle a jakmile odbyly první sekundy nového roku, létali vzduchem špunty, společně jsem si připili a pak odpálili nějakou tu pyrotechniku.
Vzhledem k tomu, že venku drobně mrholilo, vytvořilo se náledí a cesta domů (hlavně po chodních) pak byla velkým oříškem.

20. prosince     Záchrana osob z vody


I když byla zlatá sobota, výjezdová jednotka přesto nezahálela. Ve spolupráci s profesionální jednotkou HZS Neratovice jsme se účastnili taktického cvičení, které mělo za cíl trénovat záchranu tonoucího z Labe.
Teplota vzduchu okolo 5 stupňů, voda o něco méně. Být v zásahovém obleku, na sobě záchrannou vestu a vytahovat tonoucí osobu chce trochu praxe, Pája si dokonce oblékl suchý oděv a vyzkoušel si roli topící osoby.

 fotogalerie

13. prosince     Pravidelný výcvik NDTNa stříbrnou sobotu nám Pavka náplanoval letošní poslední výcvik s dýchací technikou. I přes tento předvánoční čas se nás pár sešlo a opětovně jsme si vyzkoušeli, jaké je to pohybovat se v dýchacím přístroji v zakouřeném prostoru.29. listopadu     Adventní čas


První advetní naše ženy (tentokráte již jen s jedním z dětí, ostatní nám odrostly) se opětovně sešly v hasičárně a připravily vánoční dekorace pro obyvatele místního domu s pečovatelskou službou. Letos jsou to postavičky andělíčků.
Vše pak hezky zabalily a v neděli odpoledne osobně předaly našim starším spoluobčanům.


 fotogalerie

22. listopadu     Školení JSDHO


V sobotu se vydali 4 zástupci výjezdové jednotky do Cítova, kde Martin Legner organizoval celodenní školení. Čekala nás trasa okolím, na které bylo připraveno 10 stanovišť. Postupně jsme dostali informace o 3D hašení, obsluze agregátů, práci na vodě, údržbě dýchací techniky, vysílačkách atd. V rámci zdravotní přípravy jsme si vyzkoušeli také přímou srdeční masáž nebo nasazení fixačního límce.
Závěrem nás čekalo písemné ověření získaných informací.

 fotogalerie

25. října     Cesta do pravěku


A je to tady! Po několika letech neustálého připomínání jsme se dočkali. Vláďa společně s námi oslavil svoji padestáku. Pojali jsme to opětovně po hasičsku a připravili mu krátkou retrospektivu jeho dosavadním životem.
Když jsme mu před domem vztyčili žebřík k balkónu, našli se tací, kteří pochybovali, že sleze. Vláďa je borec - dal to! Pak musel zdolat svoji hořící škodovku a vydal se se svojí dcerou, která také slavila narozeniny, na spanilou jízdu Kostelcem. U Labe předvedl, že ovládání kánoe je mu stále vlastní. V hasičárně pak zavzpomínal na svá vojenská léta.
Následovalo bohaté občerstvení, k tanci i poslechu hrál Michal se svou kapelou a bavili jsme se do brzkých ranních hodin.

 fotogalerie

30. srpna     velitel slaví narozeniny


Uklidili jsme vše po akci pro děti a hned se nachystali na Radima. V srpnu oslavil kulaté narozeniny, no a my jsme mu připravili oslavu opětovně trochu netradičně.
První část se nesla v duchu výcviku poťky domácí. radim si vyzkoušel štupovat ponožky, prát prádlo, žehlit i uvařit čaj. Následovala pak hasičská část. Tam na něj čekalo slanění z plošiny do volného prostoru a pak si musel zase vylézt nahoru pro svůj dárek.
Nejen Radim, ale my všichni jsme si to náramně užili.

 fotogalerie

30. srpna     Ahóóój prázdniny

Dva měsíce prázdnin našim dětem utekly hodně rychle a přišel tedy čas na naši již tradiční dětskou akci. Je sobota, 29. srpna, a my jsme již od rána začali s přípravami. No, je toho hodně. U Labe jsme postavili oblíbenou lanovku a molo pro jízdy na motorovém člunu, navezli občerstvení. V hasičské zbrojnici jsme vystavili obrázky dětí z letošní soutěže "Požární ochrana očima dětí" a také jsme rozvěsili informační tabulky jak se chovat při požáru a jak mu předcházet. Kromě toho jsme pro malé zvědavce připravili ukázku námi používané hasičské výstroje a výzbroje. Největší úspěch zaznamenala naše nová helma „Galletka".
Pro dětské účastníky jsme také připravili, po cestě k Labi, šest zastavení, kde mohli ukázat svoji šikovnost. Vše je připraveno a do zahájení zbývá pár minut. Jenže ouha! Nad Kostelcem se přehnala bouřka spolu s pořádnou průtrží mračen. A my jsme, všichni řádně promočení, jen čekali, jak to všechno dopadne. Přesto již těsně před 14. hodinou začali přicházet první věrní návštěvníci, jejichž počet nakonec, k našemu překvapení, zastavil na pěkném čísle 117. Na cestu kalužemi se některé děti vybavily krásnými barevnými gumáky, které upoutávaly pozornost hlavně při jízdě lanovkou.
Po chvílí se počasí umoudřilo a tak odpoledne, strávené na písečném břehu Labe, rychle uteklo. Po procházce a splnění dovednostních úkolů měly děti, krom lanovky a člunů, příležitost opéci si špekáček, svézt se na nových pramičkách kosteleckých vodáků, obdivovat výškovou plošinu profesionálních hasičů z Mělníka nebo si smlsnout na cukrové vatě.
Hlavním partnerem letos byla akciová společnost ELTODO, děkujeme. Poděkování taktéž patří všem dalším partnerům, kteří se svým finančním příspěvkem podíleli na zdárném průběhu letošního rozloučení.

8. srpna     požár Stará Boleslav


V pátek 8. srpna byla jednotka povolána k požáru jídelny v prostoru kasáren ve Staré Boleslavi. Vzhledem k rozsahu byl vyhlášen 3. stupeň požárního nebezpečí, zasahovalo mnoho okolních sborů a přijely taktéž posily z Prahy. My jsme byly určeni pro kyvadlovou dopravu vody.


 fotogalerie

14. června     Hasičské kolečko

Každoročně se členové našeho sboru účastní setkání Kostelců. Nejinak tomu bylo i letos. No a jako vždy vyjíždíme již v pátek. Protože jsme to letos měli téměř 300 kilometrů, odstartovali jsme auty již v 16:00. Cílem byl rekreační areál v Rusava, což je asi 17 kilometrů od dějiště setkání Kostelce u Holešova.
Ráno jsme tedy byli odpočatí a těšili, na setkání s kamarády, především těmi s Kostelce nad Orlicí. Před základní školou jsme se připojili k naší výpravě a účastnili se průvodu. Po slavnostním zahájení na nás již čekala travnatá plocha nedaleko Myslivny a na ní překážková dráha. Místní hasiči celé netradiční klání pojmenovali právě názvem Hasičské kolečko (i když trať byla čtvercová a běhalo se několikrát tam i zpět). Na pokyn startéra jsme museli překonat překážku, ošetřit raněné, následně vyzvednout v autě materiál, sestavit dopravní i útočené vedení, pak shodit džberovkou červeného kouta a nakonec si všechno zase sbalit a uklidit do auta.
Postavili jsme dvě soutěžní družstva a doufali v úspěch. Během soutěže nebyla nouze o trochu adrenalinu - třeba Františkův efektní kotoul po přeskočení překážky nebo troška vášně - to, když naše A družstvo chtěli rozhodčí diskvalifikovat kvDůli technickým potížím. Nakonec ale vše dobře dopadlo. A my jsme zase „byli na bedně". Obě družstva se umístila těsně vedle sebe, obsadili jsme třetí a čtvrté místo.
Po příjemně stráveném večeru v Rusavě, jsme v neděli po ránu Moravu opustili a v poledne byli zase doma. Tak zase za rok! Opět to bude na Moravu.

 fotogalerie

31. května     Dětský den

Po několika deštivých dnech nastalo slunečné sobotní odpoledne a část našeho sboru pod vymetenou oblohou mohla začít s přípravami na letošní, již 14. ročník, zábavného odpoledne pro naše děti. Protože dle předpovědi nás čekal velmi teplý den, snažili jsme se umístit co nejvíce soutěžních stanovišť do stínu vzrostlých stromů.
První nedočkavci se na náměstí začali objevovat již několik desítek minut před plánovaným začátkem. S úderem 14. hodiny začal zápisový stánek i soutěžní stanoviště praskat ve švech. Děti si mohly svoji šikovnost vyzkoušet v deseti soutěžních disciplínách.
Čekání na jednotlivá klání dětem zpříjemnila ukázka výcviku psů, skákací hrad, malování na obličej a nafukování balonků. Jako každý rok bylo k vidění několik hasičských vozů a nejen těch. Letos přijeli předvést své silné stroje i motorkáři. Někteří malí odvážlivci využili i možnost a svezli se.
Po vyhlášení hlavních cen začali ti největší netrpělivci odkládat části svého oblečení a obklopili naše neratovské kolegy, kteří začali plnit náměstí bílou nadýchanou pěnou. Během krátké chvilky pěna pohltila nejen všech 287 zapsaných dětí, ale i některé přihlížející. Doufáme, že si všichni odnesli příjemné zážitky a těšíme se na další vzájemná setkání.
Za bezproblémový průběh patří dík všem, kteří se na této akci podíleli. Také bychom rádi poděkovali našim sponzorům, bez jejichž přispění by akce v takovéto podobě nemohla proběhnout.

12. dubna     akce 90


I v letošním roce nás čeká několik oslav životního jubilea. Ta první byla hned dvojnásobná. Naše Andrejka a její manžel to dali najednou a my jsme tu hned měli jednu zajímavou výzvu, nazvali jsme ji tedy "akce 90". No a opětovně jsme to pojali jak jinak, než po hasičsku a pro oba jsme připravili několik zábavých dovednostních úkolů - postavit krb, vzájemně se nakrmit a v závěru vyluštit hádanku, odemknout si truhlu a vyzvednout poklad.
Sešlo se nás opravdu hodně, užili jsme si mnoho srandy jak my, tak i oslavenci. Andrea s Pepou nám pak v hasičárně připravili bohaté pohoštění a tak jsme si pak povídali a zpívali celý večer.

 fotogalerie

5. dubna     výcvik s motorovou pilou
V listopadu loňského roku jsme absolvovali teoretickou část školení a no počátkem dubna jsme si opětovně procvičili practivkou práci s motorovou pilou. Využili jsme poptávku rybářů a pomáhali jim s pročištěním prostoru u starého Labe.březen     Výtvarná a literární soutěž

Pokračujeme v úspěšné tradici. Opětovně jsme i letos oslovili místní školky a základní školu a požádali je o účast ve výtvarné a literární soutěži, kterou organizuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
Setkali jsme se s kladnou odezvou jak v místní mateřské školce, tak v základní škole i družině, celkem jsme obdrželi několik desítek prací v šesti kategoriích. Ileots se objevila zajíémavá novinka - výtvarné koláže žáků z druhého stupně ZŠ. V polovině března pak proběhlo vyhodnocení všech soutěžních prací. Ti, kteří se umístili na prvních třech místech, čeká zasloužená odměna.

 práce vítězů      předání cen

8. února     Výcvik NDTPravidelně cvičíme s dýchacími přístroji. Tentokráte jsme si vyzkoušeli pohyb v neznámém prostředí a záchranu zraněných osob. Využili jsme k tomu šatny v budově místní základní školy.


 fotogalerie

17. ledna     Výroční valná hromada

Rok utekl jako voda a my jsme se opětovně sešli v hasičárně, podívat se nazpátek na ten rok minulý a říci si, co bychom chtěli dělat letos. Hasičárna byla opravdu plná. Jarda Houdek úvodem přivítal jak členy, tak i všechny hosty. Přijeli k nám kluci Ovčár, Brázdimi, Neratovic, Chlumína, za profesionální hasiče pak Zbyněk Štajnc, Petr Nicek, stavil se i Honza Hadrbolec. Za okresní sdružení přijel Jirka Nalezínek, za městský úřad pak starosta Josef Chalupa a místostarosta Vladimír Těšínský.
Program byl velice podobný tomu loňskému, přivítání, zpávy o činnosti a hospodařní, ak jsme volili nového místrostarostu a delegáta na okresní shromáždění. Po přestávce ocenění vybraných členů, návrh činnosti a základní obrysy rozpočtu. Následovala diskuse se zdravicemi hostů, usnesení a závěr.
Rok 2013 se nesl hlavně ve znamení Setkání kostelců na naší domácí půdě, proto jsme prakticky dokončli rekonstrukci hasičárny. Slavili jsme i narozeniny Roman a Fanda budou určitě dlouho vzpomínat. Dětský den bohužel propršel. V černu naše bezprostřední okolí postihla velká voda a my jsem se pomáhali.
Podívali jsme se i na oslavy do Neratovic. Pomohli městu při rozsvěcení stromu.
Jednotkla měla 26 zásahů s převahou technický událostí Zlobili nás i místní vandalové, kteří ničili plastové kontejnery.
Pak gulášek, vínečko, kytara a zpěv dlouho do noci.

 podrobnosti

.: nahoru :.